DOČASNÁ OCHRANA PRO UKRAJINCE PRODLOUŽENA O ROK

DOČASNÁ OCHRANA PRO UKRAJINCE PRODLOUŽENA O ROK

11. ledna 2023 jsme v Senátu 57 hlasy z 62 přítomných schválili novelu zákona, který je známý pod názvem Lex Ukrajina. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří k nám utekli před ruskou agresí a získali dočasnou ochranu, mají možnost si toto pobytové oprávnění v ČR prodloužit o další rok. Původně měla dočasná ochrana skončit 31. března 2023.

Zájemci o prodloužení se musí do konce března elektronicky zaregistrovat. Díky registraci dostanou termín osobní návštěvy na pracovišti ministerstva vnitra, kde získají takzvaný vízový štítek. Pokud tak neučiní, o dočasnou ochranu přijdou.

Dočasná ochrana umožňuje uprchlíkům mimo jiné přístup na trh práce a k zdravotnímu pojištění. Vzhledem k současnému vývoji válečného konfliktu na Ukrajině lze jen těžko předpokládat, že by se uprchlíci mohli v dohledné době vrátit do svých domovů. „Novelu vnímáme jako potřebnou,“ uvedl jsem pro iDnes a další média. „Když se podíváme na čísla – a já jsem viděl čísla naposled z listopadu loňského roku, tak zdravotní a sociální sytém jsou dokonce v plusu, díky tomu, jak se lidé z Ukrajiny zapojili do výrobního procesu. My si vlastně řešíme na úkor Ukrajiny svůj problém s nedostatkem pracovních sil,“ doplnil jsem na tiskové konferenci.

V Ostravě například ukrajinští uprchlíci úspěšně pomáhají řešit chronický nedostatek řidičů v dopravním podniku, pracují také v dělnických profesích v Liberty a dalších firmách.

Podle údajů ministerstva vnitra získalo k 10. lednu 2023 dočasnou ochranu více než 476 tisíc ukrajinských válečných uprchlíků.