Můj příběh

Narodil jsem se 6. října 1961. Dětství jsem strávil v Janovicích na Frýdecko-Místecku. Po maturitě na ostravské chemické průmyslovce jsem k dalšímu studiu zamířil na Hornicko-geologickou fakultu Vysoké školy báňské, kterou jsem absolvoval v roce 1984. Od roku 1982 žiju v Ostravě.

V roce 1984 jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání k drážním hasičům. Tehdy jsem netušil, že se mi můj koníček (v kroužku dobrovolných hasičů jsem trávil čas už jako malý kluk) stane povoláním na dalších třicet dva let.

V roce 1991 jsem přešel k Hasičskému záchrannému sboru města Ostravy, kde jsem se posléze stal ředitelem. V roce 2001 se Česká republika rozdělila na nové krajské celky. Tehdy se ostravský sbor stal centrálou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Byl jsem pověřen jeho vedením.

Hasičskému záchrannému sboru s více než tisíce zaměstnanci jsem „šéfoval“ do roku 2016, kdy jsem byl zvolen do Senátu za obvod 70 – Ostrava-město. Do horní komory parlamentu jsem kandidoval jako nezávislý s podporou ODS, TOP 09 a Soukromníků. Šestiletý mandát v Senátu jsem znovu obhájil v říjnu 2022, tentokrát v „dresu“ koalice SPOLU.

Jaká je moje nátura? Vystihuje mě napůl touha po klidu a pohodě, napůl vyhledávání adrenalinu. Vždy si hlídám, aby se dodržovalo to, co bylo dohodnuto. Svou energii se snažím věnovat hlavně věcem, které mají smysl. A co opravdu nemám rád, je lidská hloupost.

Aktivní styl života ke mně patří i v soukromí. Alespoň jednou za čtrnáct dní, pokud mi to můj pracovní kalendář dovolí, vyrážím na green. Golf je můj oblíbený sport, a to nejen kvůli pohybu na čerstvém vzduchu v otevřené krajině; je to vždy zároveň skvělý čas strávený s přáteli. Ale nebráním se ani občasnému pasivnímu odpočinku u televize při sledování sportovních přenosů. Rád skládám puzzle. Dovolenou si užiji na pláži i při golfu či návštěvě památek.

 

Životní motto
„Žít a nechat žít.“

HASIČSKÁ ŘEHOLE

Práce „u hasičů“ mě často přiváděla do situací, kdy jsem musel pod tlakem udělat okamžité rozhodnutí. V sázce byly životy i majetky lidí. Obrovská zodpovědnost ve mně zůstala zakořeněná a pomáhá mi i při práci v Senátu.

I když už hasičskou profesi nevykonávám, hasiče jsem neopustil. Od roku 2021 zastávám post náměstka starostky Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS). Osm let (do června 2023) jsem byl viceprezidentem Mezinárodní organizace hasičských a záchranných služeb (CTIF). Delší mandát v této funkci stanovy neumožňují, ale v CTIF nadále působím v Komisi hasičského sportu, jejíž vznik jsem inicioval. Ocenění, které jsem převzal z rukou prezidenta CTIF, má v mé ostravské senátorské kanceláři čestné místo hned vedle portrétu Jaroslava Kubery.

 

Hasičské motto
„Teď, když jsme se naučili plout povětřím jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jenom jedno, žít na Zemi jako lidé.“