Senátní obvod

Senátní obvod číslo 70 je tvořen částí okresu Ostrava-město.
Patří do něj 13 ostravských městských obvodů a 4 samostatné obce.

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ

Centrální městský obvod s nejvyšší radnicí v České republice, komplexem budov Národního divadla moravskoslezského a dalšími divadelními scénami, Janáčkovou filharmonií, sídlem biskupství ostravsko-opavského, reprezentativními stavbami ředitelství dolů i bank z první republiky. „Srdce“ celé Ostravy.

 

MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY

Městský obvod se stal Mariánskými Horami před více než 120 lety, původně byl původně malou vsí s názvem Čertova Lhota, která si po staletí zachovala v národnostně pestrém Ostravsku svůj český ráz.

 

NOVÁ VES

Nejmenší ostravský obvod leží v zátopové oblasti Odry. Tamní dvoupatrová škola, dnes charitní sídlo, byla na kolejích přestěhována o několik set metrů.

 

VÍTKOVICE

Doly, vysoké pece a většina ocelárenských provozů jsou už minulostí, zůstaly ale Dolní Vítkovice (DOV) – unikátní soubor industriální architektury a místo, kde se mimo jiné koná hudební festival Colours of Ostrava. Městský stadion je každoročně dějištěm atletického mítinku Zlatá tretra a hraje zde Baník Ostrava, moderní víceúčelová hala je domácím prostředím vítkovických hokejistů.

 

STARÁ BĚLÁ, NOVÁ BĚLÁ, HRABOVÁ

Tři samostatné městské obvody s původní venkovskou i moderní současnou zástavbou. Jde o „dobrou adresu“, což zabezpečuje jejich výborná infrastruktura, blízkost městského centra a bohatý komunitní život.

 

HOŠŤÁLKOVICE, LHOTKA, PETŘKOVICE

Městské obvody na historickém území Hlučínska. Na kopci Landek nad soutokem řek Odry a Ostravice měli před 30 000 lety své sídliště lovci mamutů, po nichž nám zůstala vysoce ceněná pravěká soška Petřkovické Venuše.

 

SLEZSKÁ OSTRAVA, MICHÁLKOVICE, RADVANICE A BARTOVICE

Městské obvody ve Slezsku. V 70. letech 18. století zde začala těžba uhlí. Za první republiky byla Slezská Ostrava největším hornickým městem v Československu, svědkem minulosti je industriální památka Důl Michal. V Kunčicích (část Slezské Ostravy) působí Liberty, dříve Nová huť.

 

STARÁ VES NAD ONDŘEJNICÍ

je samostatná moravská obec s renesančním zámkem ze 16. století, v posledních 20 letech velkoryse rekonstruovaným.

 

ŠENOV, VÁCLAVOVICE, VRATIMOV

jsou obcemi, které leží ve Slezsku a patří do spádové oblasti ostravské aglomerace.