IZRAEL MÁ PLNÉ PRÁVO NA SEBEOBRANU

IZRAEL MÁ PLNÉ PRÁVO NA SEBEOBRANU

Na schůzi 18. října jsme následovali své kolegy a kolegyně z Poslanecké sněmovny a v přijatém usnesení jsme podpořili právo Izraele jako napadené země na sebeobranu po teroristických útocích 7. října.

„Vraždění, mučení a únosy civilistů do civilizovaného světa nepatří a je pochopitelné, že je Izrael nenechá bez odezvy,“ stojí v našem usnesení. „Česká republika uznává legitimní aspirace palestinského lidu na sebeurčení, ale teroristické hnutí Hamás tyto aspirace nereprezentuje. Hamás palestinskému lidu nenabízí nic jiného než další teror a krveprolití“ – to vše stojí v přijatém dokumentu.

Podařilo se také přijmout usnesení, které jsem na schůzi Senátu navrhl směrem ke zvažovanému přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma (v Jeruzalémě má naše velvyslanectví v Tel Avivu od roku 2021 úřadovnu).  usnesení vyzýváme vládu, aby připravila materiál, ve kterém vyhodnotí možnosti a reálnost přesunu sídla velvyslanectví ČR v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kabinet by měl zejména uvést podmínky, za kterých je tento přesun možný. Zároveň Senát uspořádá k blízkovýchodní politice veřejné slyšení za účasti všech dotčených představitelů.