Naši krajané v zahraničí budou moci hlasovat poštou

Naši krajané v zahraničí budou moci hlasovat poštou

Možnost volit korespondenčně získají čeští občané, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí. Volební úpravu jsme schválili na srpnové schůzi Senátu.

Projednávali jsme aktuální poslanecký návrh, který vycházel z předlohy ministerstva vnitra. Paradoxem je, že ačkoliv v předchozích dvou desetiletích Senát schválil korespondenční volbu už několikrát, Poslaneckou sněmovnou nikdy neprošla. Nyní jsme konečně zpřístupnili či usnadnili volbu Čechům v těch zemích, kde je nutné k hlasování cestovat na zastupitelské úřady dlouhé hodiny a stovky kilometrů. Poštou budou moci občané poslat svůj hlas ve volbách do Sněmovny, v evropských volbách a také při volbě prezidenta.

V pořadu 360° na CNN Prima NEWS jsem vysvětloval, jak je při korespondenčním hlasování zabezpečena svoboda volby a to, že hlas voliče nebude započítán dvakrát. „Svoboda volby je zajištěna dvěma kroky: jednak občan podepisuje, že volí on a volí svobodně, a je tam pojistka, že kdyby došlo náhodou v místě jeho bydliště k nějakému nátlaku, občan se může dostavit na zastupitelský úřad a přehlasovat svoji korespondenční volbu fyzickým hlasováním,“ uvedl jsem. „Nemusí říkat důvod. Fyzická účast má přednost před korespondenční volbou.“ V případě osobního hlasování na zastupitelském úřadu by korespondenční hlas voliče nebyl tamní volební komisí započítán, protože doručené hlasovací obálky se do volební urny vkládají až po ukončení hlasování. „Dokonce je to ošetřeno i tak, že občan může mít voličský průkaz, a jestli chce volit korespondenčně, musí jej vložit do obálky, kterou odesílá.“ Dá se tedy odkontrolovat, že nedojde k dvojímu hlasování, ale jsem si vědom, že chybu může udělat volební komise, a úplně stoprocentně ji tak vyloučit nelze.