NIKOTINOVÉ SÁČKY UŽ NEBUDOU DOSTUPNÉ PRO DĚTI

NIKOTINOVÉ SÁČKY UŽ NEBUDOU DOSTUPNÉ PRO DĚTI

V Senátu jsme 15. února schválili zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem a mladistvým. Až doposud si je mohl koupit kdokoliv a v libovolném množství, protože nikotinové sáčky nejsou podle dnešní legislativy tabákovými výrobky. O to větší je však riziko vzniku závislosti na jejich obsahu, jak potvrzují lékaři i adiktologové – a zvlášť u dětí.

Při projednávání návrhu jsme měli v Senátu „ochutnávku“. Sám jsem si jeden sáček vyzkoušel. Svůj osobní dojem bych vyjádřil slovem „hnusné“. Mezi školáky a mládeží se ale nikotinové sáčky stávají populárním fenoménem, často je zaujmou svým atraktivním obalem nebo nabízenou ovocnou či jinou příchutí. Na první pohled neškodný produkt, který si dítě vloží pod horní nebo spodní ret, může rychle vést k nebezpečnému návyku, známé jsou už i případy předávkování.

Zákazem prodeje nikotinových sáčků osobám mladším 18 let jsme napravili mezeru v zákoně. Zákaz bude platit pro klasické obchody, pro automaty i pro e-shopy, samozřejmě se sáčky nebudou smět prodávat ve školách nebo na akcích pro děti. Těm, kdo zákaz poruší, budou hrozit vysoké pokuty – fyzickým osobám až 150 000 korun, firem by se mohl týkat až milionový postih.

Já jsem navíc v doprovodném usnesení vyzval vládu, aby se zabývala také reklamními akcemi, kdy prodejci nabízejí zákazníkům například k několika krabičkám cigaret láhev piva zdarma a naopak. Takzvaná křížová podpora marketingu neměla být v takových případech možná.