Novela zákoníku práce přispěje k flexibilnějšímu pracovnímu trhu

Novela zákoníku práce přispěje k flexibilnějšímu pracovnímu trhu

Klíčovým bodem senátní schůze 27. července bylo projednání návrhu novely zákoníku práce. V Senátu jsme většinou 52 hlasů ze 70 přítomných přijali její sněmovní verzi.

Novelou jsme schválili nový mechanismus valorizace minimální mzdy – jasná pravidla pro její výpočet a aktualizaci. Její vývoj tak bude předvídatelný pro zaměstnance i firmy. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude minimální mzdu pro každý příslušný kalendářní rok vyhlašovat sdělením do 30. září předchozího roku. Do roku 2029 minimální mzda vzroste na 47 procent průměrné mzdy (nyní je na 41,1 procenta).  Zaručená mzda bude od roku 2025 platit pouze pro veřejný sektor.

Zasazoval jsem se – a podpořila mě drtivá většina našeho klubu – o schválení návrhu, který k nám přišel ze Sněmovny, aby novela po podpisu prezidenta mohla nabýt účinnosti už 1. srpna. V případě senátního pozměňovacího návrhu by totiž hrozilo, že Sněmovna by o úpravě hlasovala zřejmě až koncem srpna, což by s ohledem na zákonná pravidla fakticky znemožnilo předpokládané zvýšení minimální mzdy už v příštím roce.

Pokud jde o zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru, nepředpokládám, že by to s sebou neslo významná rizika; naopak věřím, že novela posílí vyjednávací pozice zaměstnanců a přispěje k flexibilnějšímu pracovnímu trhu v době, kdy Česká republika čelí nedostatku pracovních sil a trh práce je poddimenzovaný. A jak jsem dodal v senátní rozpravě: „Se zrušením zaručené mzdy nesouhlasí Českomoravská komora odborových svazů. Asi by bylo korektní zároveň zmínit, že zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru podporují a požadují Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a zároveň Svaz průmyslu a dopravy – abychom měli obě strany tohoto sociálního dialogu.“