Novela zbraňového zákona přidává práva i ukládá povinnosti

Novela zbraňového zákona přidává práva i ukládá povinnosti

Několikahodinová diskuze, 15 vystupujících senátorů. Pro normu nakonec hlasovalo 66 ze 75 přítomných senátorů. Zbraňový zákon prošel přesvědčivou většinou.

„Náš senátorský klub ODS a TOP 09 je připraven návrh zákona podpořit,“ uvedl jsem na tiskové konferenci před zahájením pléna. Návrh novely zákona o zbraních a střelivu zpřísňuje agendu nákupu zbraní nebo držení zbrojních průkazů. Je třeba upozornit, že návrh byl sepsán ještě před tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Novela mimo jiné ukládá prodejcům zbraní nově hlásit podezřelé obchody a umožňuje zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích. To ale bude muset být odůvodněné a bude možné soudní přezkoumání. Lhůta povinných kontrol u praktického lékaře se ze současných deseti zkrátí na pět let, ale policie bude smět přezkum nařídit kdykoliv. Ošetřující lékaři mají do budoucna získat přístup do centrálního registru zbraní a budou si moci ověřit, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu.

Do budoucna má zákon zajistit i to, že papírové zbrojní průkazy či licence nahradí elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním zbraňovém registru. Norma počítá s různými možnostmi, jak oprávnění prokázat. Kromě elektronické cesty ponechává i konzervativnější možnosti, jako je vydávání zbrojních listů na kontaktních místech veřejné správy.

Kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi zákon nabude účinnosti až od roku 2026. S ohledem na prosincový útok na Filozofické fakultě UK se ale počítá s tím, že některé pasáže nového zákona budou zahrnuty ještě do stávající úpravy dílčí novelou.