04 Pro Opozici navzdory: důchodová reforma prošla Senátem
4. prosince jsme v Senátu projednali a schválili zákon, který považuji za mimořádně významný: důchodovou reformu. Po zhruba šestihodinové diskuzi se „pro“ vyslovilo 48 senátorů z přítomných 66. Podle očekávání pro zákon nezvedl ruku nikdo z opozičních lavic.
Stárnutí populace (nízká porodnost, delší doba života) a pozdější nástup mladých lidí do ekonomického procesu jasně signalizují dlouhodobou neudržitelnost našeho důchodového systému. Už za cca 25 let by jeho deficit mohl činit 350 až 400 miliard.
Už dnes se postupně zvyšuje věk nároku na starobní důchod (u mužů o 2, u žen dokonce o 4 roky). Novela na toto zvyšování navazuje, ale mírnějším tempem: jeden měsíc za každý rok až do 67 let. Na druhou stranu ale přináší i pozitivní věci, například:
- pracující důchodci nebudou odvádět 6,5 % na důchodové pojištění. V senátní diskuzi jsem uváděl konkrétní příklad: „Když člověk pobírající starobní důchod pracoval a bral průměrný měsíční příjem 40 tisíc korun, za každý odpracovaný rok se mu měsíčně zvedla výměra řádově o 80 korun. Ale když mu nyní odpustíme 6,5 procent na důchodové pojištění, fakticky dostane každý měsíc o 2 600 korun více. Jinými slovy, je to 32,5krát víc. Zkuste si spočítat, co je výhodnější.“
- u osob pečujících o závislou osobu se ruší podmínka péče aspoň v délce 15 let a rozšiřuje se jejich okruh o péči o dítě do 3 let věku;
- u manželů se zavádí možnost sdíleného vyměřovacího základu, tedy možnost (ne povinnost!), aby manželé měli stejný důchod.
Nejdiskutovanější částí byly tzv. náročné profese. Předčasný odchod do důchodu až o 5 let (pozor, nárok na snížení důchodového věku není paušální, roste postupně z doby 15 měsíců po odpracování 2 200 směn) bude možný pouze u zaměstnanců ve čtvrté kategorii náročných profesí. U třetí kategorie byl zvolen jiný způsob, tedy povinný příspěvek zaměstnavatele na osobní důchodový účet zaměstnance (důchodové připojištění ve třetím pilíři). Předpokládá se ve výši 4 procent hrubé mzdy (opět příklad – ze 40 tisíc hrubého to dělá 1 600 Kč). Pro zaměstnance bude tato varianta jednoznačně výhodnější, protože se bude moci rozhodnout na základě svého zdraví, kondice a naspořených financí, kdy do důchodu odejde. Navíc, kdyby náhodou došlo k nejhoršímu a on zemřel, naspořené prostředky se stávají předmětem dědictví. Jedinou vadou je to, že zmíněná úprava se připravuje, ale jsem přesvědčen o tom, že ve velice krátké době bude schválena.