PATŘÍ PRÁVO PLATIT V HOTOVOSTI DO ÚSTAVY?

PATŘÍ PRÁVO PLATIT V HOTOVOSTI DO ÚSTAVY?

V hodinu a půl trvající diskuzi jsme 15. 2. projednávali návrh skupiny senátorů z našeho klubu ODS a TOP 09, aby právo na platbu v hotovosti bylo zakotveno do ústavy. Návrh nakonec neprošel o pouhý jeden hlas, zvítězilo stanovisko těch senátorů, kteří jsou přesvědčeni, že na ochranu hotovostních úhrad stačí běžný zákon.

Byl jsem jedním ze senátorů, kteří návrh podepsali. Proč se domnívám, že právo platit hotově do Listiny základních práv a svobod patří? Celý problém je v podstatě o tom, zda nám hrozí bezhotovostní společnost a jaké bude mít důsledky pro naši svobodu, pro naše soukromí (opravdu chceme, aby o nás „Velký bratr“ věděl úplně všechno?), pro naši bezpečnost, jde o důvody ekonomické i čistě technické. Týká se to každého z nás. Co když se nedostanete ke svému účtu?

V rozpravě jsem uvedl tři příklady, které nejsou hypotetické, ale už se staly: „V letech 2014-2016 Evropská centrální banka a některé evropské banky zavedly záporný úrok z vkladu. Automaticky se vám ubíraly peníze. V roce 2015 na Kypru vláda oznámila částečné znárodnění vkladů v bankách. Nemohli jste udělat vůbec nic. Bylo to odstupňováno podle výše vkladu. V roce 2022 v Kanadě hrozil předseda vlády účastníkům demonstrací za zrušení koronavirových restrikcí zmrazením jejich bankovních účtů. Neuděláte vůbec nic…“

Referendum o ústavním zakotvení práva na neomezené platby v hotovosti žádají rakouští občané. Na konci loňského září u našich sousedů skončila lhůta pro odevzdávání petic ohledně návrhů na sedm celostátních referend. Největší podporu získalo právě právo na platbu v hotovosti, petici podepsalo 530 938 Rakušanů. Pro projednání návrhu referenda v parlamentu stačí 100 tisíc podpisů. Takže existuje reálný předpoklad, že v Rakousku bude toto referendum vyhlášeno.