PŘEDČASNÝ DŮCHOD I PRO PODNIKOVÉ HASIČE

PŘEDČASNÝ DŮCHOD I PRO PODNIKOVÉ HASIČE

Na schůzi 2. prosince jsme v Senátu projednávali novelu zákona o důchodovém pojištění, která umožní zdravotnickým záchranářům dřívější odchod do penze, a to bez jejího krácení. K novele jsem předložil pozměňovací návrh, aby se možnost předčasného odchodu do důchodu rozšířila i na podnikové hasiče.

Podnikoví hasiči jsou profesionální hasiči v elektrárnách, v chemických podnicích, ale také například na Českých drahách. Na rozdíl od svých republikových kolegů a od policistů nemají nárok na rentu a výsluhový příspěvek. „Pokud bychom měli mít tu skupinu ucelenou, pokud se bavíme o základních složkách IZS (Integrovaného záchranného systému), jsem bytostně přesvědčen, že bychom to měli vyřešit i ve prospěch členů jednotek hasičských záchranných sborů podniku,“ uvedl jsem ve svém vystoupení k pozměňovacímu návrhu. Moji senátní kolegové jej v hlasování drtivou většinou podpořili (z 48 přítomných bylo 45 pro, 3 se zdrželi) a novelu jsme tak vrátili zpět do Poslanecké sněmovny. Poslanci ji schválili 13. prosince.

Nárok na dřívější důchod bez penalizace se bude týkat zhruba 6 500 zdravotnických záchranářů z výjezdových skupin a operátorů středisek zdravotnické záchranné služby, patří sem i záchranáři horské služby. V případě podnikových hasičů půjde o řádově dalších 50 až 70 lidí ročně. Zmínění pracovníci by mohli odcházet do důchodu až o 60 měsíců (5 let) dříve, přesný termín se bude odvíjet od počtu odpracovaných směn.