PREZIDENT NAVŠTÍVIL SENÁT

PREZIDENT NAVŠTÍVIL SENÁT

„Děkujeme za návrat k normálnímu fungování ústavních institucí,“ uvedl jsem na své FB stránce poté, co prezident České republiky po 8 letech, 10 měsících a jednom dni navštívil horní komoru Parlamentu ČR. V Senátu jsme prezidenta přivítali na schůzi 30. března.

Předchůdce současného prezidenta Petra Pavla Miloš Zeman se o Senátu vyjadřoval jako o zbytečné ústavní instituci a na jeho půdě stanul naposledy v roce 2014. K tomu asi není co dodat. Petr Pavel naopak při svém projevu uvedl, že cítí jako čest, že jeho první parlamentní cesta vede právě do Senátu. „Chtěl bych napravit vztahy našich dvou ústavních institucí, aby byly založené na vzájemném respektu k našim ústavním rolím,“ prohlásil.

První dva společné úkoly, které nás čekají: Letos končí mandát celkem sedmi ústavním soudcům z patnácti. Senátoři nominanty do Ústavního soudu schvalují. Petr Pavel zdůraznil, že chce ve výběru postupovat transparentně, procesu se bude aktivně účastnit a navrhne pouze takové kandidáty, o jejichž kvalitách bude přesvědčen. Neméně důležité je vytváření společné zahraniční politiky, tak, aby Česká republika mluvila jedním hlasem. Také o tom hovořil prezident ve svém vystoupení i v diskuzi s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.