SPORNÁ NOVELA O VALORIZACI DŮCHODŮ

SPORNÁ NOVELA O VALORIZACI DŮCHODŮ

V Senátu jsme 8. března schválili snížení červnové valorizace důchodů. Novela je záchrannou brzdou, bez ní by červnová valorizace přinesla dalších 34 miliard dluhů do státního rozpočtu a jejich neúměrný nárůst v příštích letech. K tématu jsem se jako předseda nejsilnějšího senátního klubu vyjadřoval v řadě médií ČT 24, TV Prima a další). Emotivní reakce občanů mnohdy vycházejí ze zkreslených či nedostatečných informací, na svém facebooku jsem proto shrnul základní odpovědi.

V Senátu jsme 8. března schválili snížení červnové valorizace důchodů. Novela je záchrannou brzdou, bez ní by červnová valorizace přinesla dalších 34 miliard dluhů do státního rozpočtu a jejich neúměrný nárůst v příštích letech. K tématu jsem se jako předseda nejsilnějšího senátního klubu vyjadřoval v řadě médií ČT 24, TV Prima a další). Emotivní reakce občanů mnohdy vycházejí ze zkreslených či nedostatečných informací, na svém facebooku jsem proto shrnul základní odpovědi.

 

 

Vezmeme seniorům peníze?

Seniorům se nesníží důchody, ale zvednou v červnu průměrně o 760 Kč. Zároveň zákon narovnává systém zvyšování, kdy seniorům s nižšími důchody nebude růst důchod pomaleji než seniorům s vysokými důchody. Tato úprava zákona upravuje další rozevírání nůžek.

Proč se zákon musel projednat tak rychle?

Doba je opravdu výjimečná. Inflace v lednu byla nad očekávání ekonomů a bylo nutné okamžitě na nová čísla reagovat. Nová čísla jsme se dozvěděli 10. února. S určitou valorizací vláda tedy počítala, ale ne s tak velkou a s takovou, která by tak zásadně ovlivnila rozpočtové výdaje.

Je samotný obsah zákona kontroverzní nebo špatný?

Většina senátorů vládních i opozičních neměla nic proti obsahu zákona. Je to brzda, kterou potřebujeme.

Proč jste zákon přijali, když se mluví o jeho protiústavnosti?

Senát není něco, co je výše než Poslanecká sněmovna. Zda Poslanecká sněmovna porušila jednací řád, to nesoudíme opravdu my. Senát se řídí jinými pravidly a zákon byl načten v rámci všech procesních pravidel.

O správnosti procesu v Poslanecké sněmovně musí rozhodnout opravdu Ústavní soud, a ne Senát. Opakuji, že věcně a obsahově je zákon zodpovědný a dobře nastavený a shodla se na tom většina. S informacemi, které máme o vývoji ekonomiky, bylo zodpovědné podstoupit tento risk.

Jaké bude rozhodnutí prezidenta?

Nikdo neví. Příští týden se prezident sejde s opozicí. To je gesto, které je velmi dobré, protože dává naději, že se situace v Poslanecké sněmovně může uklidnit. Situace ve sněmovně není dobrá. Není možné načítat jeden den jenom program schůze. Pro představu, v Senátu načítáme program 10 minut. V Poslanecké sněmovně leží mnoho důležitých zákonů, které zatím nemohou doputovat k nám. Je třeba legislativní procesy zase rozhýbat v zájmu všech občanů této země. Nový prezident by přesně tomu mohl pomoci.

Prezident může zákon vetovat, podepsat, nepodepsat. Jak se příští týden rozhodne, je čistě na něm.

Na tiskovém briefingu Senátorského klubu ODS a TOP 09 před začátkem schůze jsem podotkl, že „…neměli bychom zůstat u tohoto kroku, ale vláda by se měla výrazně věnovat dalším úsporám ve státním rozpočtu. Novela státní rozpočet nezachrání, její schválení posune předpokládaný „náraz do zdi“ o několik měsíců, případně jednotky let…“